הוספת מרפסת

הוספת מרפסת – מה חשוב לדעת ואיך להשיג את המטרה

הוספת מרפסת היא בגדר משאת נפש עבור משפחות רבות המתגוררות בבתים משותפים. תוספת השטח במרפסת והנוחות היחסית שבשימוש במרפסת, קורצים למשפחות רבות. אחד הגורמים העיקריים להעדר מרפסות בבתים משותפים רבים, הוא תקנה שהייתה קיימת ובוטלה בשנת 2008. התקנה הזאת קבעה שלא ניתן לבנות מרפסות בבניינים משותפים, באופן כזה שהמרפסות תהיינה בנויות האחת מעל לרעותה. כתוצאה, נבנו בניינים רבים על פי תוכניות אדריכליות מסובכות של מרפסות מדורגות. לחילופין, נמנעו קבלנים רבים מלכתחילה מלהוסיף מרפסות חיצוניות. עם ביטול התקנה הזאת בשנת 2008, נפתחה האפשרות להוספת מרפסות חיצוניות בבתים משותפים. בשורות הבאות נפרט את השלבים בדרך להשגת המטרה – הוספת מרפסת בבתים משותפים שבהם אין מרפסת מלכתחילה ופירוט הגורמים שעלולים לעכב אותה.

הוספת מרפסת – השלבים בדרך לביצוע התוספת

השלב הראשון והחשוב ביותר להשגת המטרה, הינו קבלת ההסכמה של כלל הדיירים להוספת המרפסת לכלל הבתים בבניין. על פניו, נדרשת הסכמה של שלושה רבעים מהדיירים. השגת ההסכמה עלולה לעורר מחלוקות בין הדיירים, וגם אם הושגה ההסכמה הנדרשת, עדיין הדיירים שאינם מסכימים לביצוע התוספת עלולים לעכב את הביצוע שלה או אפילו לטרפד לחלוטין את הרעיון. זאת הסיבה שמומלץ לנהל את הנושא בחוכמה, ולהשיג הסכמה גורפת של השכנים. הוספת מרפסת לכל בית, עשויה להעלות את הערך שלו בעשרה אחוזים בערך, על פי הערכות שמרניות. הדבר עשוי לשמש נקודה טובה שתסייע לשכנע שכנים בעייתיים בחשיבות שבהוספת המרפסת ובתועלת שהיא יכולה להביא. עם זאת, מדובר מצד שני בהוצאה לא קטנה. כאשר מדובר בבניינים שבהם מתגוררים קשישים או שכנים קשי יום, הוצאה של כמה עשרות אלפי שקלים, גם אם היא מביאה תועלת כלכלית בטווח הרחוק, לא ממש תסייע להעביר את ההחלטה.

קבלת אישורים מהרשות המקומית לביצוע התוספת

בשלב הבא, יש לקבל את האישור של הרשות המקומית לביצוע התוספת. הגדת הבקשה לרשות המקומית דינה כדין בקשה לכל תוספת או שינוי אחר בבניין. לפיכך הבקשה חייבת להיות מוגשת בצינורות המקובלים, על ידי אדריכל. בניגוד לאמור לעיל בנושא התנגדות של השכנים, הרשות המקומית דווקא לא נוטה לגלות התנגדות למהלך האמור. עם זאת, ייתכן שהתוספת תחייב בניית עמודים תומכים למרפסת. הוספת מרפסת תלויה בטון תחייב כמעט בוודאות הוספת עמודים, שישנו את המראה של חזית הבניין. בבניינים ישנים או כאלה הבנויים מחומרים פחות חזקים, תיתכן דרישה לתוספת עמודים גם עבור מרפסות מברזל או פלדה, השוקלות הרבה פחות ממרפסות בטון. לעיתים, התוספת הנדרשת למרפסת עלולה להכריע את גורל התוספת לשבט או לחסד, כיון שמדובר בתוספת יקרה מאד באופן יחסי.

 

אם יש לכם עניין לבצע הוספת מרפסת בבניין המגורים שלכם, זה המקום הנכון עבורכם. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנו נחזור אליכם בהקדם. אנשי המקצוע שלנו יעמדו על הצרכים שלים ויכינו עבורכם את התוכנית המתאימה ביותר לצרכים שלכם.

 

הוספת מרפסת