סגירת מרפסת

 חיסכון כספי גדול! וניהול הפרויקט על ידי טובי המומחים בארץ!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
050-3322541

עצם העובדה שיש לכם מרפסת שמש בבית, אינה אומרת שיש לכם גם רצון במרפסת כזאת או שזה השימוש הטוב ביותר בעיניכם באותה מרפסת. במקרים רבים, בוחרים בעלי דירות לסגור את המרפסות שלהם ולהפוך אותן לחדרים לכל דבר ועניין, חדרים שגם אם בוחרים שלא להשתמש בהם כחדרי שינה, אפשר בהחלט להפוך אותם למחסן ביתי, חדר אורחים, חדר טלוויזיה או חדר משפחה. סגירת מרפסת היא פעולה לא מורכבת במיוחד, אבל בכדי לבצע אותה צריך קודם כל לקבל החלטה לסגור אותה ולאחר מכן גם להשיג את כל האישורים החוקיים הנדרשים על מנת לסגור אותה. על סגירת מרפסות, תהליך הבנייה הכרוך בכך, ההחלטה החיונית לבצע זאת וההיבטים החוקיים של המהלך, על כל אלה נדבר במדריך הבא.

מה אפשר לעשות עם מסגרת סגורה?

ישראל היא מדינת שמש ובהתאם לכך שכיח מאוד שקבלנים בוחרים לבנות פה בניינים שלמים עם מרפסות שמש בכל דירה. זוהי כמובן תוספת נהדרת עבור מרבית האנשים אבל לא עבור כולם. ישנם אנשים שלא מוצאים שום יתרון במרפסת שמש פתוחה שגם כך צריך לקרות אותה באמצעות סוכך כלשהו. עבור אנשים אלה, די בצדק, יש הרבה יותר היגיון בסגירת המרפסת וניצול השטח שלה לטובת הרחבת החלל הפנימי של הבית. במקרים אלה יכולים אותם אנשים לבצע מהלך של סגירת מרפסת, קרי מהלך שבמסגרתו סוגרים את המרפסת לכדי חדר בגובה הכללי של הדירה ועל פי קווי המתאר המדויקים של המרפסת.

עם החדר החדש אפשר לעשות ככל העולה על רוחנו אם כי ישנה משמעות לאופן בו סגרנו את המרפסת. סגירת המרפסת יכולה להתבסס על תוספת של לוחות איסכורית או על סגירת זכוכית ובמקרה כזה החדר החדש עלול להיות לא נוח במיוחד ואולי אף קר מדי בחורף וחם מדי בקיץ בכדי להתגורר בו. במקרים אלה סגירת המרפסת משמשת בעיקר למטרה של אחסון. יחד עם זאת, את סגירת המרפסת ניתן לבצע בצורה יסודית וברמה כזאת שהופכת את המרפסת הסגורה לחדר לכל דבר ועניין, חדר עם קירות בלוקים או פאנלים מבודדים אחרים בחיפוי גבס פנימי. חדר כזה בהחלט יכול לשמש גם כחדר מגורים, חדר סלון, חדר טלוויזיה, חדר משפחה וכן הלאה.

היתר בניה למרפסת

סוגים של סגירת מרפסת

את המרפסת שלכם אתם יכולים לסגור במגוון רחב של צורות ואופנים וכדאי להכיר את כולם ואת התוצאה לה אתם יכולים לצפות עם כל סוג של סגירה. אחת מטכניקות הסגירה היותר מעוצבות אך פחות פרקטיות היא סגירת זכוכית. המדובר על סגירת המרפסת באמצעות חלונות זכוכית גדולים שהופכים את מרפסת השמש למרפסת שמש סגורה ולא לחדר סגור. סגירה כזאת נועדה בעיקרה להשאיר את המרפסת כמרפסת שמש אך לאפשר שימוש בה גם במהלך עונת החורף. סגירה זו יכולה להיות מאוד אטרקטיבית מבחינה אסתטית אבל פחות שימושית למי שמחפש לנצל את שטח המרפסת לצרכי הבית.

סגירה שכיחה אחרת היא באמצעות אלמנטים שונים של בנייה קלה, למשל כמו פאנלים מבודדים. המדובר בפאנלים עבים עם בידוד משמעותי במרכזם, אותם מציבים מסביב למרפסת באמצעות קונסטרוקציה ייעודית. הפאנלים הללו יוצרים למעשה את קירות המרפסת הסגורה, הם אוטמים אותה לגמרי למעט פתחי חלונות שאפשר להשאיר על פי בחירה, והופכים את המרפסת לחדר סגור לכל דבר ועניין.

סגירה נוספת יכולה להתבסס על בנייה מסורתית ובכלל זה שימוש ברכיבים טרומיים, בניית בלוקים, קירוי בטון וכן הלאה. לכל אחת מהטכניקות יש את המחיר שלה, את החוזק המבני שלה, את העמידות שלה לאורך זמן ואת האפקט האסתטי שלה ואתם הם אלה שצריכים לקבל את ההחלטה לגבי הטכניקה שמתאימה לכם יותר מהאחרות. את ההחלטה החשובה הזאת אתם בהחלט רוצים לקבל בליווי אנשי מקצוע המכירים את התחום ויכולים לתת לכם הסברים מפורטים על כל אופציה שעומדת בפניכם.

ראו גם: כמה עולה לבנות מרפסת לבית?

מה התהליך שעליכם לעבור לצורך סגירת מרפסת?

ובכן, הדבר הראשון שאותו יהיה עליכם לבצע הוא קבלת החלטה. מאחורי רבות ממרפסות השמש הפתוחות הפזורות ברחבי הארץ עומדים בעלי דירות שמאוד רוצים לסגור אותן אבל מעולם לא טרחו לקבל את ההחלטה לבצע זאת בפועל. אצל רבים עדיין ישנה התלבטות בין סגירת המרפסת ובין השארתה פתוחה, אצל אחרים ישנה התלבטות לגבי התקציב שצריך להעמיד לטובת העניין ולגבי התוצאה הסופית שאפשר לצפות לה. תהיה הסיבה אשר תהיה, בסופו של דבר פשוט לא מבוצע שום שינוי מכיוון שלא מתקבלת שום החלטה.

סגירת מרפסת

בכדי לסגור מרפסת אתם צריכים קודם כל לקבל החלטה לעשות זאת, ובכדי לקבל את ההחלטה הזאת עליכם ללמוד את הנושא יותר לעומק, להבין בדיוק מול מה אתם הולכים, להבין מהן ההשלכות, מהם הצעדים שאתם צריכים לבצע ומהן התוצאות שאתם יכולים לצפות להן. כשיהיה לכם את כל המידע הזה תוכלו לקבל את ההחלטה המתאימה לכם ביתר קלות. ייתכן שתקבלו החלטה להשאיר את המרפסת פתוחה או שתחליטו לסגור אותה, אבל לפחות תוכלו לקבל החלטה סופית ולפעול על פיה.

לאחר קבלת החלטה על סגירה

לאחר שקיבלתם את ההחלטה, עליכם לעבור לשלב התכנון אבל לפני כן כדאי לבצע בדיקת היתכנות קצרה. בדיקת ההיתכנות היא בדיקה שיש לבצע מול הרשות המקומית שבתחומה אתם מתגוררים והיא נועדה לבדוק האם ישנו בכלל סיכוי שהרשות המקומית תעניק היתר בניה לסגירת מרפסת בבניין בו אתם מתגוררים. בשלב הזה אתם עדיין לא רוצים וגם לא יכולים להגיש בקשה להיתר בניין מכיוון שאין בידיכם עדיין תכנית בנייה למרפסת, אבל אתם בהחלט יכולים לבדוק את הרוח הכללית בכל הנושא של מתן היתרי בניה לעניין זה בבניין. אם קיבלתם את הרושם שישנה היתכנות כזאת או שאתם מחליטים להמשיך הלאה בכל מקרה, השלב הבא שאתם רוצים לעבור אותו הוא שלב התכנון.

אנשי המקצוע בתחום סגירת המרפסות

בשלב הזה אתם רוצים לערב כבר אנשי מקצוע המתמחים בתחום של סגירת מרפסות. בדרך כלל יהיה זה מיותר לשכור אדריכל רק לצורך בניית תכנית לסגירת מרפסת ואפשר בהחלט להסתמך על אנשי התכנון של קבלן המרפסות שאיתו אתם בוחרים לעבוד, אבל אם בכל זאת מדובר במרפסת גדולה במיוחד ואם בכל זאת יש לכם תכניות גדולות עבורה, אולי כדאי לשכור אדריכל שיבצע עבורכם את התכנון.

בשלב התכנון אתם צריכים לקבל את כל ההחלטות שתצטרכו לקבל בתהליך ובכלל זה החלטות לגבי האופן בו תבוצע הסגירה, החומר או החומרים מהם יהיו בנויים הקירות והתקרה של הסגירה, המיקום, הגודל והפרופורציות של החלונות שתרצו להשאיר במרפסת, שינויים שתרצו לבצע בתשתית החשמל, המים והביוב, הריצוף, הצבע וכל אלמנט אחר שתרצו לשלב במרפסת הסגורה שלכם. כל אלמנט כזה חייב להיכלל בתכנית הבנייה לסגירת המרפסת שכן זוהי התכנית שעל פיה תתבצע העבודה בהמשך הדרך.

מן הסתם, שום דבר פה הוא לא סופי ולאורך הדרך תוכלו לערוך שינויים, לגרוע הוראות ולהוסיף הוראות חדשות ויחד עם זאת, בכדי לקבל היתר בנייה יהיה עליכם למסור מידע מדויק המה גם שראוי לצאת למשימה כזאת כשהכול כבר סגור ולא כשיש קצוות פתוחים שמחכים שתסגרו אותם מתישהו בהמשך הדרך, אולי ברגע האחרון והלא נוח.

לאחר שיש בידיכם תכנית בנייה לסגירת המרפסת, הגיע השלב של הגשת בקשה לקבלת היתר בנייה. בקשה זו מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה אתם מתגוררים. הבקשה צריכה לכלול טופס שאותו אפשר לקבל במשרדי הרשות וחומרים נוספים שדורשת הוועדה ובכלל זה תכנית הבניה. בהתאם לתכנית זו בוחנת הוועדה את השפעת סגירת המרפסת על המרחב הציבורי ומקבלת החלטה בהתאם, האם לאשר לכם היתר בניה אם לאו.

קבלת היתר לסגירת המרפסת

תהליך קבלת היתר בנייה יכול להימשך חודשים ארוכים ולכן עליכם לקבל החלטה האם אתם ממשיכים בתהליך במקביל מתוך אמונה והבנה סבירה שאתם תקבלו את ההיתר (למשל כי כל שאר הדיירים שכבר סגרו מרפסת בבניין שלכם, קיבלו היתר בלי שום בעיה), או שאתם ממתינים עד לקבלת ההיתר לפני שאתם מזיזים אבן אחת. כל החלטה היא החלטה לגיטימית כל עוד אתם מבינים את ההשלכות שלה עד תום.

זהו… כעת הגענו לסוף השלב התאורטי ואפשר להתחיל את תהליך הסגירה. אבל לפני שמתחילים צריך לבחור קבלן מבצע. כפי שציינו קודם לכן, ייתכן שתצטרכו לבחור קבלן עוד לפני הגשת בקשת ההיתר, לצורך גיבוש תכנית הבנייה ולכן את התהליך של הבחירה יהיה עליכם לבצע בשלב מוקדם יותר. בכל מקרה, אתם לא רוצים לבזבז יותר מדי זמן על נושא בחירת הקבלן אבל אתם כן רוצים לעשות את כל הדברים שיעלו את ההסתברות לכך שבחרתם באיש הנכון. הדברים האלה כוללים בחירה בקבלן רשום, קרי קבלן המופיע בפנקס הקבלנים של משרד השיכון. הם כוללים גם ניסיון להשיג המלצות וחוות דעת מקצועיות מאנשי מקצוע בענף הבנייה אודות אותו קבלן והם כוללים גם שיחה עם אותו קבלן בניסיון לתהות על קנקנו. אם תבצעו את שלושת הצעדים האלה ותתנהלו בצורה קרה ומחושבת, אתם כנראה תבחרו באיש המתאים לכם ביותר.

ודבר אחד נוסף וחשוב מאוד לפני שמתחילים את הסגירה בפועל, כעת עליכם לחתום על הסכם עבודה מול הקבלן המבצע. הסכם העבודה חייב לקחת בחשבון שמדובר בתהליך שיכול להימשך שבועות ושהתהליך הזה חייב להבטיח את האינטרסים שלכם ואת הכסף שלכם. המשמעות היא שאתם רוצים להתנות את התשלום בסיום שלבים מרכזיים בתהליך, כך שתוכלו לשלם את סך הסכום נניח בשלוש פעימות בהתאם להתקדמות העבודה. כמו כן, אתם רוצים לשלב סעיף שיאפשר לכם לבצע בדיקה מקצועית בתום הבנייה, על מנת לזהות ליקויי בנייה במרפסת הסגורה ושיחייב את הקבלן המבצע לתקן את הליקויים שיימצאו על ידי איש המקצוע.

תהליך סגירת המרפסת בפועל

אז כאמור, כעת הגענו אל השלב בו אתם ממש סוגרים את המרפסת. בשלב הזה אתם רוצים לוודא שאתם פותחים מסלול תנועה מדלת הכניסה לבית אל כיוון המרפסת, מסלול שישרת את הפועלים בהובלת חומרי בנייה וציוד מקצועי אל המרפסת. לאורך המסלול אתם רוצים לפנות את כל הריהוט וכל הציוד השביר על מנת לוודא שפרט ללכלוך על הרצפה, שום דבר לא יינזק.

בשלב הזה אין לכם הרבה מה לעשות מלבד להיות נוכחים במקום, לוודא שהעבודה אכן מתנהלת ולוודא שהיא מתנהלת כפי שצריך. אם יש לכם חבר או קרוב משפחה שעוסק בתחום השיפוצים, כדאי שגם הוא יבקר במקום מדי פעם, יחליף כמה מילים עם הקבלן והפועלים ויתרשם מקצב ההתקדמות ומאיכות העבודה. מכיוון שאין לכם מה לעשות בשלב הזה, אנחנו רק נפרט בפניכם את השלבים המרכזיים שמבוצעים במסגרת התהליך של סגירת מרפסת.

בשלב הראשון מבוצע פירוק של כל האלמנטים התופסים את מקומם של הקירות אותם אנו רוצים לבנות וזה אומר מעקה בטיחות, עמודי תאורה וכן הלאה. בסופו של דבר, המרפסת צריכה להישאר עירומה מכל אלמנט זר. כמו כן, בשלב הזה מוסרים אריחי חיפוי שאולי הוצמדו לשפת המרפסת, באופן שחושף את קיר המרפסת העירום. מפה יכולה העבודה להתבצע במספר אופנים בהתאם לשיטת סגירת המרפסת.

במקרה של סגירת זכוכית, יותקנו עמודי ברזל או אלומיניום מרכזיים שיהוו את עמודי התמך של קירות הזכוכית ומעליהם תבוצע פרישה של קורות לצורך קירוי. בהמשך הדרך יובאו חלונות אלומיניום על פי מפרט שהוגדר בתכנית הבניה ואלו יותקנו בין עמודי התמך השונים. במקרה של סגירה באמצעות פאנלים מבודדים כלשהם המבוססים על בנייה קלה,  יותקנו עמודי ברזל שישמשו עמודי תמך ביניהם יותקנו הפאנלים המבודדים ובצורה דומה גם קירוי המרפסת. במקרה של בניית בלוקים, ימשיכו הפועלים את בניית הבלוקים בצורה הדרגתית עד ההגעה לגובה הרצוי ולבסוף יסגרו את הקירוי עם קורות פלדה וסגירת בטון או קירוי קל אחר.

אחרי שלב זה מבוצע איטום של כל קווי החיבור בין הבנייה החדשה לבנייה הקודמת ושל כל הנקודות הדורשות איטום בקונסטרוקציה החדשה. קונסטרוקציה זו תיבנה כמובן בהתאם לתכנית הבנייה ותכלול מפתחים מתאימים לחלונות, פתחי אוורור או כל פתח אחר שנדרש להשאיר במרפסת הסגורה. כעת ניתן להוסיף את החלונות עצמם, לבצע איטום כנדרש, להוסיף תשתיות חשמל על פי הצורך ולהשלים את הסידורים השונים בתוך החלל הפנימי שנוצר, הכל בהתאם לתכנית הבנייה שגובשה. במרבית המקרים אפשר יהיה להשאיר את הריצוף הקיים של המרפסת המקורית, אך במידת הצורך ניתן לבצע גם החלפת ריצוף כוללת, לסגור את חור הניקוז שבדרך כלל אפשר למצוא בכל מרפסת שמש ולהסדיר שיפועי רצפה ששירתו קודם לכן את אותו חור ניקוז אך כעת כבר אין צורך בהם.

זהו גם השלב של הגמר, ביצוע טיח או חיפוי גבס, צביעה וכל אלמנט אחר של עבודות גמר אותו אנו רוצים לבצע במרפסת הסגורה החדשה שלנו. בשלב הזה המרפסת הסגורה שלכם אמורה להיות מוכנה ואתם יכולים להיכנס אליה על מנת לבצע את הבדיקות הנדרשות.

בדיקת בדק בית לסגירת מרפסת

בדיקת בדק בית היא בדיקה גדולה ורחבה המבוצעת בדירות חדשות שנמסרו ללקוח על ידי הקבלן. הבדיקה מיועדת לאפשר ללקוח לאתר ליקויי בנייה ולדרוש מהקבלן את התיקון של הליקויים בהתאם לאחריות שניתנת על מבנים חדשים על פי חוק המכר. דו"ח הבדיקה של בדיקת בדק בית הוא מסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין והקבלן מחויב לפעול על פי תוכן הדו"ח. בדיקה כזאת יכולה להתבצע גם לאחר פעולה נקודתית של סגירת מרפסת ולשם כך יהיה עליכם להזמין מהנדס או הנדסאי בניין שמציעים את השירות של בדיקת בדק בית.

מאחר ומדובר בבדיקה של מרפסת אחת בודדת, הבדיקה תהיה קצרה, מהירה וזולה הרבה יותר מבדיקת בדק בית רגילה, והיא תיתן לכם המון שקט נפשי שהמרפסת שלכם בטוחה לשימוש, שאין בה תקלות אסתטיות או פונקציונליות, שלא צפויות לכם בעיות של איטום או חדירת נוזלים וכן הלאה. כפי שציינו קודם לכן, את הבדיקה הזאת כדאי לשלב כבר בהסכם העבודה על מנת לעגן את זה שאתם מתכוונים לבצע את הבדיקה ואת זה שהקבלן מתחייב לבצע כל תיקון של כל ליקוי שיימצא במסגרת הבדיקה.

כעת יש לכם מרפסת סגורה או במילים אחרות, חדר אחד נוסף בבית ועבורכם זה כנראה השימוש הטוב והנכון ביותר בשטח הזה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:
050-3322541

אז מה היה לנו בכתבה:

קבוצת Balcon
קבוצת Balcon

חברת בלקון מתמחה בניהול פרויקטים של בניית מרפסות שמש אנו מלווים את לקוחותינו לכל אורך התהליך החל משלב קבלת החלטה משותפת של כל בעלי הנכסים בבניין המשותף, תכנון הפרויקט הוצאת היתרי הבניה ותכנון הנדסי של המרפסת על ידי קונסטרוקטור לחברתנו הניסיון העשיר ביותר בארץ עם מ1000 מרפסות שמש מפלדה ומבטון.

הרחבת מרפסת
בלוג
בניית מרפסות

בניית מרפסות – מדוע המרפסת כה ייחודית לישראל? מדוע בכל

מרפסת תלויה מחיר
בלוג
הרחבת מרפסות

קניתם דירה עם מרפסת קיימת או שהוספתם לבניין שלכם מרפסות

הגדלת מרפסות
בלוג
עיצוב מרפסת

עיצוב מרפסת – הדרך שלכם להפוך את המרפסת ליפה יותר

הרחבת מרפסת
בלוג
בניית מרפסות

בניית מרפסות – מדוע המרפסת כה ייחודית לישראל? מדוע בכל

מרפסת תלויה מחיר
בלוג
הרחבת מרפסות

קניתם דירה עם מרפסת קיימת או שהוספתם לבניין שלכם מרפסות

הגדלת מרפסות
בלוג
עיצוב מרפסת

עיצוב מרפסת – הדרך שלכם להפוך את המרפסת ליפה יותר

התקשרו עכשיו