הרחבת מרפסות

קניתם דירה עם מרפסת קיימת או שהוספתם לבניין שלכם מרפסות לפני מספר שנים.

אבל המרפסת קטנה ועכשיו אתם רוצים להרחיב אותה. אז מה עושים ?

 

הרחבת מרפסות – 5 דברים שצריך לדעת

תהליך הרחבת מרפסת זהה לתהליך של בניית מרפסת אבל יש כמה דברים שכדאי לשים עליהם דגש בפרויקט.

אמנם עלויות של הרחבת מרפסת קיימת נמוכות מעלויות של מרפסת חדשה, אבל עדיין נדרשת הסכמה של לפחות 75% מהדיירים לפרויקט.

בנוסף, גם כאן נדרש היתר בניה מהוועדה המקומית וקבלן מקצועי ומנוסה שילווה את הפרויקט.

 

הרחבת מרפסות – כמה אפשר להרחיב 

על פי החוק בישראל, הרחבה של מרפסת אפשרית עד לגודל של 12 מטרים רבועים, ללא קשר לשטחים שאושרו לבניה ולא נוצלו עדיין.

כאשר יש שטחים שאושרו לבניה ולא נוצלו, למשל דיירים שלא בנו מרפסת, אפשר להשתמש בזכויות הבניה שלהם, בהסכמתם, ולהרחיב את המרפסת עד לגודל של 14 מטר רבוע.

אם יש שטחי בנייה עודפים שלא נוצלו, בדקו אפשרות להרחיב עד 20 מטר רבוע.

 

הרחבת מרפסות – למה לשים לב

וודאו שהחוזה שאתם חותמים עם הקבלן ומפרט העבודה כוללים פירוק הריצוף והאיטום הישנים וביצוע שלהם מחדש.

שימו לב כי החוזה מציין את אחריות הקבלן גם על החלק הישן של המרפסת וגם על החלק החדש.

אם במרפסת שלכם יש מעקה זכוכית, מומלץ להחליף את כולו, בגלל השנים שעברו מאז ההתקנה שלו וההחמרה בתקנים מבחינת עובי הזכוכית של המעקה.

הרחבת מרפסות – ביטוח משלכם

לפני שאתם ניגשים לפרויקט של הרחבת מרפסות, תדאגו שיהיה לכם את הביטוח המתאים.

הביטוח צריך לכסות נזקים שעלולים להיגרם לבניין וכן פגיעה בעובדים, בדיירים או בהולכי רגל שעוברים ליד הבניין שלכם במהלך הבנייה.

מומלץ לעשות את הביטוח בעצמכם כדי שתהיה לכם כתובת לפנות אליה ולא להסתמך על הביטוח של הקבלן, כי אתם לא יכולים לדעת האם הוא מתאים לצרכים שלכם.

 

הרחבת מרפסות – היטל השבחה וארנונה

כאשר חושבים על פרויקט הרחבת המרפסות, חשוב לדעת כי העלאת ערך הדירה על ידי הרחבת המרפסת יכול להיות מלווה בתשלום של היטל השבחה.

חשוב שתדעו כי כאשר הרחבת המרפסת אינה מגדילה את שטח הדירה מעבר לגודל של 140 מטר רבוע, אין צורך לשלם היטל השבחה לעירייה.

בנוסף, על מרפסת של עד 14 מטר רבוע אין גביית ארנונה.

 

הרחבת מרפסות – התאמה לחזות הבניין

הרחבת המרפסת דורשת התקנה מחדש של המעקה ושל החיפוי או הצביעה שלה.

בין אם אתם בוחרים במרפסות מוכנות מפלדה או מרפסות בטון, חשוב שתוודאו שיש התאמה בין החיפוי החיצוני של המרפסת המורחבת מבחינת צבע וצורת החיפוי לחיפוי החיצוני והצבע של הבניין כולו.

אם אתם מנצלים את הפרויקט כדי לחדש את המעקה, מומלץ להתקין מעקה שקוף מזכוכית עבה.

 

הרחבת מרפסות – כי מדובר בחדר בעל משמעות אדירה

המצב הכלכלי בארץ הוא אולי הטוב בכל הזמנים, אנחנו רואים כי היבוא גדל, היצוא מתרחב, הצריכה הפרטית עולה, הצמיחה מתגברת והדבר הטוב ביותר הוא שכל הנתונים הכלכליים הללו מחלחלים אל האזרחים הישראלים ומאפשרים להם לחיות חיים הרבה יותר טובים מבחינה כלכלית לפחות. העובדה שלישראלים יש הרבה יותר כסף פנוי משמעה כי הם חוככים בדעתם מה לעשות עם הכסף הזה ובמה הם יכולים להשקיע אותו. כך אנחנו רואים כי ישראלים רבים בוחרים לבצע הרחבת מרפסת וזאת מתוך הבנה כי המרפסת היא אחד החדרים החשובים ביותר בבית. המרפסת מאפשרת לנו לצאת משגרת הבית וככזאת היא בעלת משמעות אדירה לחיינו ולחיי משפחתנו וזה גם מסביר מדוע כל כך רבים בוחרים להרחיב את המרפסת שלהם ולשפץ דווקא אותה.

הרחבת מרפסות – זכרו כי אתם צריכים לפנות אל השכנים ולקבל את הסכמתם

אנחנו לא רוצים להציג לכם תמונה לפיה הכול וורוד בעת הרחבת מרפסות ויש לתת את הדעת על כך כי ההרחבה של המרפסת היא לא תמיד כה פשוטה וקלה. אתם צריכים להבין כי אם אתם גרים בבניין משותף ואתם מעוניינים לבצע הרחבה של המרפסת שלכם מאוד אזי אתם תצטרכו לפנות אל השכנים שלכם בכדי לקבל את הסכמתם לביצוע ההרחבה. עליכם לקחת בחשבון זאת לפני שאתם מחליטים אם להרחיב את המרפסות. עם זאת, לא כל התנגדות של שכן תתקבל על ידי הוועדה הנותנת את ההיתרים ובהחלט יתכן כי אתם תוכלו להרחיב את המרפסת גם אם חלק מהשכנים מתנגד לכך ואינו רוצה בכך.

הרחבת מרפסות – אל תריבו עם השכנים בעקבות הבנייה

אנחנו חייבים לתת לכם עצה חשובה ביותר הנוגעת לנושא של הרחבת מרפסת ולנושא של אישור השכנים. ההמלצה שלנו היא בשום פנים ואופן לא להתחיל להיכנס לריבים עם השכנים שלכם בנוגע לקבלת האישור על הרחבת המרפסות. סכסוך שכנים יכול להיות אחד הסכסוכים הקשים ביותר שיש ועליכם להבין כי הוא עלול לצבוע את כל החיים שלכם בשחור. לכן נסו תמיד לפעול בהסכמה וגם אם אחד השכנים מסרב לאשר את ההרחבה אל תפתחו זאת לריב אשר יכול לפגוע בכם לא פחות מאשר בו. אין זה אומר כי אתם צריכים לוותר על ההרחבה אלא רק שעליכם לפעול בנועם ולא בתקיפות אשר תיצור ריב למשך שנים ארוכות.

הרחבת מרפסות

– אילו שיטות קיימות בתחום?

הרחבת מרפסות כיום יכולה להתבצע בשתי שיטות עיקריות. השיטה הרטובה הכוללת והשיטה היבשה. השיטה הרטובה היא יותר זולה אך גם כוללת לכלוך רב יותר ובלגן המפריע יותר למהלכם התקינים של החיים. השיטה היבשה היא יותר יקרה אך גם יותר מהירה וגורמת לפחות בעיות במהלך הבנייה למתגוררים בבית ואת זאת אתם חייבים לזכור.