חוק המרפסות

 חיסכון כספי גדול! וניהול הפרויקט על ידי טובי המומחים בארץ!

צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם

תוכן עניינים

שמעתם על חוק המרפסות ואתם רוצים להבין איך הוא בדיוק חל עליכם לאור רצונכם להרחיב, לסגור או להוסיף מרפסת בביתכם? ובכן, חוק המרפסות הוא השם השיווקי של תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, ועל אף שמטרתו נכונה וטובה עם הקלות משמעותיות בכל הקשור לבקשת היתר בנייה לתוספות בנייה שונות, החוק כלל אינו מתייחס למרפסות באופן ספציפי.

חוק המרפסות עיריית תל אביב

מהו חוק המרפסות?

חוק המרפסות, או כפי שהוא קרוי גם, רפורמת המרפסות, הוא תיקון 101 שהוכנס בחוק התכנון והבנייה באוגוסט 2014. מטרת התיקון היא להקל על ביצוע תוספות בנייה, ללא הצורך בבקשת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. חוק זה מגדיר מספר מצבים בהם אין צורך להגיש בקשה להיתר בנייה, ובכללם מצבים בהם תוספת הבנייה אינה פוגעת באופן משמעותי בחזית הבניין, תוספת הבנייה אינה פוגעת בחוזק המבני ובטיחותו של המבנה, תוספת הבנייה היא פשוטה למדי מבחינה הנדסית והעבודה על תוספת הבנייה אינה יוצרת סיכון, הפרעה או מטרד סביבתי של ממש.

בחוק זה קיימת התייחסות לשורה של סוגי תוספות בנייה,  הרחבת מרפסות עם קבלן מרפסות תלויות כדוגמת גדרות ושערים, גגונים וסככות, מבנים טכניים, מבנים זמניים, שימושים נלווים למבנה ועוד. על אף שהחוק אינו מדבר באופן מפורש על מרפסות, הוא בהחלט מתייחס לאלמנטים שונים שיכולים להיות קשורים בפרויקט של הרחבה, סגירה או בניית מרפסת, וכדוגמא אפשר לציין את נושא הגגונים והסככות שיכולים לשמש לצורך הצללה של שטח המרפסת או לצורך סגירת המרפסת לחדר או לצורך סגירת חורף.

הוספת מרפסת שמש מחיר המשתלם בארץ בלקון מרפסות פלדה

סיוע וליווי בשלבים הבירוקרטיים

בנוסף לדברים האמורים לעיל, חוק מרפסות גם נודע לפרויקטים של  הרחבת מרפסות מותיר לרשויות המקומיות יד חופשית בקביעת המקרים הספציפיים בהם יידרש התושב להגיש בקשה להיתר בנייה, לעומת מקרים בהם הוא מקבל פטור אוטומטי, ומקרים אלה יכולים להשתנות מאוד בין רשות מקומית אחת לאחרת, כל עוד כולן פועלות תחת הוראות החוק הראשי.

אם אתם רוצים לסגור מרפסת ולהפוך אותה לחדר או למרפסת חורף, אם אתם רוצים להוסיף מרפסת, להוסיף לה סוכך צל או להרחיב את המרפסת ואינכם יודעים כיצד עליכם לפעול בעניין היתר הבנייה, חברת בלקון מרפסות יכולה לסייע לכם. החברה מבצעת עבורכם את הפרויקט מא' ועד ת', משלב התכנון ועד שלב הביצוע, ובכלל זה בדיקת נושא הצורך בהגשת בקשה להיתר בניה, ובמקרה הצורך גם גיבוש הבקשה, הגשתה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה וניהול ההתקשרות מול הוועדה עד לקבלת ההיתר. אתם רק צריכים לשבת עם מומחי החברה כדי לתכנן ולעצב את המרפסת שלכם, ואת כל השאר תבצע החברה עבורכם.

חוק הרחבת מרפסות – כי אי אפשר להתעלם מכך שהחום הישראלי הוא בלתי נסבל

מדינת ישראל בורכה בהמון דברים נפלאים שעליהם אנחנו צריכים להודות, אך אם יש משהו מעיק במדינה עליו כמעט כל אזרח מתלונן ואין זה משנה מהו המוצא שלו או גילו זה חום הבלתי נסבל בקיץ הישראלי. אי אפשר להתעלם מהעובדה כי הקיץ הישראלי טומן בחובו קשיים עצומים ומקשה עלינו מאוד לחיות את חיינו. בטח חלקים אומרים עכשיו, מה הבעיה פשוט מדליקים את המזגן ושוכחים מהחום. אך המזגן הוא לא פתרון אולטימטיבי ולאורך זמן יש בעיה רצינית לשהות בו באופן קבוע. אז מה כן עושים עם החום הבלתי נסבל הזה? התשובה היא שבונים מרפסת בבית. חוק הרחבות מרפסות מכיר בכך כי בניית מרפסת היא דבר נפוץ ביותר ועל כך נרחיב בפסקה הבאה.

חוק הרחבת מרפסות – אז מה אומר החוק בנושא?

אז מהו חוק הרחבות מרפסות ומה אנחנו צריכים לדעת עליו לפני שאנחנו ניגשים אל בניית המרפסת. אם כן אתם צריכים להבין כי החוק אומר למעשה כי אתם יכולים להרחיב את המרפסת באופן אוטומטי עד גודל של 12 מ"ר ולעתים אף לגודל של 14 מ"ר. עליכם לקחת בחשבון כי סביר להניח כי המרפסת שלכם לא תחויב בארנונה וגם לא בהיטל השבחה וזהו יתרון גדול. כמובן שכאשר אתם בונים לפי החוק אתם עדיין צריכים לוודא כי יש תכנית אדריכלית מתאימה אשר תאפשר לכם לבנות את המרפסת בצורה הטובה ביותר שיש והכי חשוב בצורה הבטיחותית ביותר שיש.

חוק הרחבת מרפסות – הקפידו להבטיח כי הקבלן פועל בהתאם לתכניות

סיבה נוספת מדוע עליכם להבטיח כי תהיה תכנית מתאימה למרפסת היא בכדי שהקבלן ידע כיצד לבנות אותה. בין אם אתם בונים מרפסת על פי חוק הרחבות מרפסות ובין אם לא אתם חייבים להבין כי הקבלן לא בונה את המרפסת סתם כך. הקבלן צריך לבנות את המרפסת בדיוק רב בהתאם לתכניות ולא לחרוג מהן. עליכם לוודא כי הקבלן אכן עומד בתכניות אלו ואינו טועה מכיוון שהדבר יכול להוות בעיה רצינית בשבילכם. כחלק מכך אנחנו ממליצים לכם מאוד להזמין מהנדס בניין אשר יבקר באתר בעת הבניה ויוודא כי הבנייה נעשית בהתאם לתכניות. כך תבטיחו כי המרפסת תהיה בטוחה וכי לא תהיה בה כל בעיה.

 – אל תבחרו את הקבלן הזול ביותר

אם אתם רוצים להבטיח כי הקבלן בונה את המרפסת בצורה הטובה ביותר, בין אם אתם בונים בהתאם לחוק הרחבת מרפסות ובין אם לא, אנחנו ממליצים לכם בכל תוקף לא לבחור את הקבלן הזול ביותר. פעמים רבות קבלן זול אומר כי הבניה תהיה פחות איכותית וכאשר אנחנו מדברים על מרפסת אסור לכם לקחת את הסיכון הזה בשום פנים ואופן.

חוק הרחבות מרפסות

חוק המרפסות הוא חוק שבא להקל על תושבי ישראל בביצוע תוספות בניה ללא צורך בהגשת בקשה להיתר בניה. חוק זה ניתן לפרשנות על ידי הרשויות המקומיות השונות ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו. חברת בלקון מרפסות יכולה לסייע לכם בהבנת הסטטוס שלכם בהיבט זה, ועל פי הצורך לטפל בכל ההיבטים הבירוקרטיים שיבטיחו את יכולתכם להרחיב, לבנות או לסגור מרפסת בביתכם.

חוק המרפסות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

קבוצת Balcon
קבוצת Balcon

חברת בלקון מתמחה בניהול פרויקטים של בניית מרפסות שמש אנו מלווים את לקוחותינו לכל אורך התהליך החל משלב קבלת החלטה משותפת של כל בעלי הנכסים בבניין המשותף, תכנון הפרויקט הוצאת היתרי הבניה ותכנון הנדסי של המרפסת על ידי קונסטרוקטור לחברתנו הניסיון העשיר ביותר בארץ עם מ1000 מרפסות שמש מפלדה ומבטון.

למאמרים נוספים בנושא:

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!