חוק המרפסות

 

שמעתם על חוק המרפסות ואתם רוצים להבין איך הוא בדיוק חל עליכם לאור רצונכם להרחיב, לסגור או להוסיף מרפסת בביתכם? ובכן, חוק המרפסות הוא השם השיווקי של תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה, ועל אף שמטרתו נכונה וטובה עם הקלות משמעותיות בכל הקשור לבקשת היתר בנייה לתוספות בנייה שונות, החוק כלל אינו מתייחס למרפסות באופן ספציפי.

 

מהו חוק המרפסות?

חוק המרפסות, או כפי שהוא קרוי גם, רפורמת המרפסות, הוא תיקון 101 שהוכנס בחוק התכנון והבנייה באוגוסט 2014. מטרת התיקון היא להקל על ביצוע תוספות בנייה, ללא הצורך בבקשת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. חוק זה מגדיר מספר מצבים בהם אין צורך להגיש בקשה להיתר בנייה, ובכללם מצבים בהם תוספת הבנייה אינה פוגעת באופן משמעותי בחזית הבניין, תוספת הבנייה אינה פוגעת בחוזק המבני ובטיחותו של המבנה, תוספת הבנייה היא פשוטה למדי מבחינה הנדסית והעבודה על תוספת הבנייה אינה יוצרת סיכון, הפרעה או מטרד סביבתי של ממש.

בחוק זה קיימת התייחסות לשורה של סוגי תוספות בנייה, כדוגמת גדרות ושערים, גגונים וסככות, מבנים טכניים, מבנים זמניים, שימושים נלווים למבנה ועוד. על אף שהחוק אינו מדבר באופן מפורש על מרפסות, הוא בהחלט מתייחס לאלמנטים שונים שיכולים להיות קשורים בפרויקט של הרחבה, סגירה או בניית מרפסת, וכדוגמא אפשר לציין את נושא הגגונים והסככות שיכולים לשמש לצורך הצללה של שטח המרפסת או לצורך סגירת המרפסת לחדר או לצורך סגירת חורף.

 

סיוע וליווי בשלבים הבירוקרטיים

בנוסף לדברים האמורים לעיל, חוק מרפסות גם נודע לפרויקטים של  הרחבת מרפסות מותיר לרשויות המקומיות יד חופשית בקביעת המקרים הספציפיים בהם יידרש התושב להגיש בקשה להיתר בנייה, לעומת מקרים בהם הוא מקבל פטור אוטומטי, ומקרים אלה יכולים להשתנות מאוד בין רשות מקומית אחת לאחרת, כל עוד כולן פועלות תחת הוראות החוק הראשי.

אם אתם רוצים לסגור מרפסת ולהפוך אותה לחדר או למרפסת חורף, אם אתם רוצים להוסיף מרפסת, להוסיף לה סוכך צל או להרחיב את המרפסת ואינכם יודעים כיצד עליכם לפעול בעניין היתר הבנייה, חברת בלקון מרפסות יכולה לסייע לכם. החברה מבצעת עבורכם את הפרויקט מא' ועד ת', משלב התכנון ועד שלב הביצוע, ובכלל זה בדיקת נושא הצורך בהגשת בקשה להיתר בניה, ובמקרה הצורך גם גיבוש הבקשה, הגשתה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה וניהול ההתקשרות מול הוועדה עד לקבלת ההיתר. אתם רק צריכים לשבת עם מומחי החברה כדי לתכנן ולעצב את המרפסת שלכם, ואת כל השאר תבצע החברה עבורכם.

 

חוק המרפסות הוא חוק שבא להקל על תושבי ישראל בביצוע תוספות בניה ללא צורך בהגשת בקשה להיתר בניה. חוק זה ניתן לפרשנות על ידי הרשויות המקומיות השונות ולכן יש לבחון כל מקרה לגופו. חברת בלקון מרפסות יכולה לסייע לכם בהבנת הסטטוס שלכם בהיבט זה, ועל פי הצורך לטפל בכל ההיבטים הבירוקרטיים שיבטיחו את יכולתכם להרחיב, לבנות או לסגור מרפסת בביתכם.

חוק המרפסות